Esőben lovagláskor alaposan elázhatnak a bőr alkatrészek. Ilyenkor különösen fontos, hogy a bőr ápolására alkalmas speciális szappannal megtisztítsuk őket, törölközővel megszárítsuk, végül bőrápolóval vagy más zsíros anyaggal átdörzsöljük. A nedvesség árt a bőrnek, ezért is fontos, hogy a nyergesben meleg, száraz legyen a levegő. Ellenkező esetben a bőrön megtelepedhet a penész.
A sáros csizmák takarítása
Mielőtt bőrtisztítóval esnél neki a csizmádnak, távolítsd el róla a durva szennyeződést, mert ha sárosan kezded dörzsölni a lábbelit, a felsértheted a bőrt. Hagyd a sarat megszáradni, majd puha kefével sepregesd le a csizmáról. Ugyanígy kell eljárni a nyereg és a kantár esetében is. A fém részeket, kapcsokat, csatokat nem szabad zsírozni, mert nem szívják be, és ragadósak lesznek. Hagyd a csizmát 24 óráig száradni, mielőtt újra felvennéd.
Hetente egyszer takarítsd meg a nyerget. Ne hagyd ki a kengyelszíjak és a heveder zsírozását sem. Az ülőrészre ne kenj bőrápoló zsíros anyagot, mert foltot hagy a nadrágodon.
Jól látható, mennyi por, szőr és kosz ragad a kantár belső felére. Meleg vízzel és nyeregszappannal azonban könnyen eltávolítható.
A zablát minden használat után alaposan le kell mosni. Makacs szennyeződésnél segít a kefe és a meleg víz.
Végre minden tiszta…
Mire lesz szükséged?
Bőrtisztító szappan (glicerines)
Nedves szivacs a szappanozáshoz
Bőrtápláló anyag, kondicionáló a bőrök puhaságának megőrzéséhez
Puha pamutrongy vagy száraz szivacs ez utóbbihoz
Frottíranyag, törölköző
Ha hetente legalább egyszer alaposan megtisztítod a kantárt és a többi bőr lószerszámot, megnöveled az élettartamukat és a biztonságos használat idejét.
Tisztítás előtt lehetőleg szedd szét a kantárt, majd ismét szereld össze.
Lépésről lépésre
Az igazán alapos tisztításhoz szét kell szedni a kantárt, egyesével megtisztogatni a darabokat, és ismét összerakni. Így jobban látható, hol szennyeződött be, és könnyebben eléred minden részét. Fontos, hogy megjegyezd az egyes részek pontos helyét, és az összerakás sorrendjét! Könnyen előfordulhat, hogy egy szíjat kifordítva vagy fejjel lefelé raksz vissza. Biztos módszer, ha az egyes részeket a szétszedés sorrendjében sorba rendezed magad előtt egy asztalon.
A tisztítás menete
Vizezz be egy kisebb, tiszta szivacsot, majd alaposan csavard ki. A víz legyen meleg, különben nem tisztít hatékonyan!
Dörzsöld meg a szivacsot nyeregszappannal, míg hab nem képződik. Ne használj túl sok szappant!
Alaposan tisztítsd meg a kantár belső felét, különösen a széleknél, illesztéseknél és kapcsoknál, ahol össze tud gyűlni a kosz.
Egy törölközővel szárogasd meg a bőrt.
Egy száraz szivacsra vigyél fel bőrkondicionálót, és dörzsöld át a bőrt. Annyi kondicionálót használj, amennyit a bőr beszív. A szivacs mindenképpen legyen száraz!
Szereld össze a kantárt; rakd rá a zablát és a szárat is. Ha végeztél, akaszd fel a helyére, hogy mindenki láthassa, milyen szép tiszta lett!
Természetesen nem kell minden alkalommal szétszedni a kantárt. Elég olyankor, ha ráérsz, vagy ha már tényleg nagyon koszos.
FONTOS!
Soha ne használd ugyanazt a szivacsot a szappanhoz és a bőrápoló termékekhez! A szappan oldódik a vízben, de a zsíros bőrápolók nem, ezért rátapadnak a szivacsra. Az utóbbi anyagokhoz használt szivacsot ezért használat után ne mosd ki, és mindig tartsd szárazon.
A cikk a pennygirl.hu-ról lett lemásolva!