A ló méretei
A ló méretét sokféleképpen megadhatjuk. A különböző testtájak az egyes egyedeknél igen nagy eltéréseket mutatnak, van azonban néhány lényeges méret, ami alapján reális képet kaphatunk az általunk megmérni kívánt lóról.
A leggyakrabban használt méret a marmagasság, amit bottal vagy szalaggal mérhetünk. A mar magasságának lemérésével adhatjuk meg legmegfelelőbben a ló tényleges magasságát, hiszen a marmagasság lehajtott és felemelt fejű lónál is azonos, míg az ennél magasabban található testrészek (fej, nyak) helyzete szinte folyamatosan változik.
Jó támpontot adhat a ló alkatának megadásához, ha megmérjük az övméretét. A ló lábának szerkezetéről akkor kaphatunk jó információt, ha megmérjük a szárkörméretét.
Az egyéb mérések általában a lovasfelszerelések kiválasztásához használatosak. A kantár kiválasztásához lemérhetjük a ló kétoldali szájszeglete közötti távolságot a tarkó felé, míg a zablák kiválasztásához a szájszegletek közötti távolságot a ló száján keresztül mérve határozzuk meg. A megfelelő lótakarók kiválasztásához a marbúbtól a farokrépáig mérjük meg a ló hosszát, a ló hátának ívét követve.
A ló testtájai
A saját testrészeink megnevezésével még többé-kevésbé tisztában vagyunk, de ha lóról van szó, bizony előfordul, hogy még a tapasztaltabb lovasok is keresgélik a megfelelő szavakat.
Hogy miért fontos, hogy mindent a nevén nevezzünk? A ló testrészeinek, testtájainak ismerete mindenekelőtt az alapvető lovasműveltség része. Hasznos lehet például lóvásárláskor, küllemi bírálatkor, valamint ha állatorvosunkkal konzultálunk. És persze felesleges fáradozástól kíméljük meg magunkat, ha nem az elülső végtagokon keressük a ló térdét.
Lássunk tehát egy gyorstalpalót a ló testtájairól!
1 Szem 11 Far 21 Szár
2 Üstök 12 Farok 22 Lábtő
3 Fül 13 Csánk 23 Alkar
4 Tarkó 14 Pata 24 Könyök
5 Nyak 15 Párta 25 Szügy
6 Sörényél 16 Szár 26 Lapocka
7 Mar 17 Térd 27 Torokél
8 Hát 18 Has 28 Száj
9 Horpasz 19 Szarugesztenye 29 Orrlik
10 Ágyék 20 Csüdízület
|