Legels sorn a lovak ltalban kikerlik a mrgez nvnyeket, felteheten azrt, mert korbban mr megtapasztaltk kellemetlen hatsukat. Elfordul azonban, hogy fiatal, tapasztalatlan llat kerl a legelre, amely fogyaszt mrgez fajokat is.Leggyakrabban a ltartk nem biztostjk a vlogatva legels lehetsgt a lnak, gy az llat mindent legel, amit r. Nem ritka ltvny oktber vgn, hogy a legelre hajtott lovak a tsks, keser z fajokat is rgjk. Ilyen s ms esetekben is fontos, hogy a gyr eltart kpessg legelk hasznlata sorn a l mindig megfelel mennyisg szlas takarmnyhoz jusson: teht kapjon bven sznt. Nem a szna a kiegszts hanem a legel!
Bizonyos nvnyeknek egy rsze gygyhats (pl. a bodza virga), ms rsze pedig mrgez (a bodza levele). Egyes nvnyek csak a nem pigmentlt testrszeken krostanak (pl. a pohnka vagy az orbncf a l orr-s pofa krnykn, illetve fehr szrrel bortott terleteken okoz fnyrzkenysget). Ugyanakkor az orbncf olaja kitn elssegly szer gsi srlsek esetn.
A mrgez vagy kros nvnyek elfogyasztst kveten a lovakban lappang vagy nylt megbetegeds, kros elvltozs fejldik ki, bizonyos esetekben az llat elpusztul - ltalban sok szenveds s fjdalom kzepette.
Sokszor nehz megllaptani a megbetegeds okt, mert a l tulajdonosban fel sem merl a mrgezs gyanja, ami ltalban boncolssal igazolhat. Gyakran a mrgez nvny a szervezet ellenll kpessgt cskkenti, s a szervezetet egyes betegsgekre hajlamoss teszi.
A mai tartsi krlmnyek kztt a l jellemzen a takarmnyban tallkozik az rtkes nvnyek (pl. fflk, pillangsok) kz kerlt mrgez nvnyi rszekkel. Ebbl nehezebben vlogatja ki a kros fajokat, st ha hes az llat, mohsgban mindent megeszik. Ha abrakba, pl. zabba kerlnek mrgez magok (pl. csattan maszlag magja), akkor pedig lnak eslye sincs, hogy elkerlje a mrgezst.Gyakori az is, hogy a mrgez nvnyhez zlden hozz sem nyl a l, de szrtva elfogyasztja. A sznban tallhat mrgez nvnyek egy rsze elveszti mrgez hatst, msok nem. Szrts utn lehet pldul a gygynvnyek kzl a csalnt s a ragads galajt feletetni lovunkkal.
A nvnyi mrgezsek tnetei rendkvl sokflk lehetnek, de alapveten ht terletre hatnak.
1. Kzponti idegrendszerre hat nvnyi mrgek:
Tnetek: ijedssg, nyugtalansg, ers izgatottsg, dhngs, rngs, epilepszis grcsk, tompultsg, aluszkonysg, tudatzavar, a l az eltte ll akadlyoknak nekimegy, tntorog, rszleges vagy teljes bnuls.
2. Emsztrendszerre hat nvnyi mrgek tnetei: nylzs, melygs, hastji tnetek: fjdalmak, kliks grcsk, bzs szag, nylks vagy vres, hg blsr, blsrrekeds, srgasg.
3. Vizeletkivlaszt szervek mrgezsnek tnetei:
Tnetek: gyakori vizeletrtsi inger, vizelssel vagy anlkl, vizelet kivlaszts hinya, erlkds vizelskor, megvltozott szn (srga, vrs) vizelet, megvltozott szag, vizenys beszrdsek a has s mellkas tjn.
4. Vrkeringsi szervek megbetegedst okoz nvnyi mrgek:
Tnetek: szvritmus lassulsa, gyorsulsa, rvers szaporasga vagy alig tapinthatsga, elhulls szvbnulsban.
5. Lgzszervekre hat mrgezsek tnetei:
Tnetek: szaporbb vagy ritkbb lgzs, nehzlgzs, orrnylsok tgultak, bordakzk besppedse, hasprs fokozott ignybevtele, lgzs felletess vlsa, megsznse.
6. Mhizomzattal kapcsolatos mrgezsek:
Tnetek: a vemhes mh a mrgek irnt sokkal rzkenyebb, mg gygynvnyeket sem ajnlott adni a vemhes kancnak, ritka kivtelektl eltekintve. Egyarnt lehet stimull, serkent s elernyedst kivlt hatsa a nvnyi mrgeknek, melyek hatsra a l elvetl.
7. Brre hat mrgezsek tnetei:
Tnetek: tbbfle krosods miatt klnfle tnetek figyelhetek meg. Kipirosods, helyi bvrsg, savs-gennyes hlyagok kpzdse, elhalsos vagy feklyes brgyullads, ekcms elvltozsok. Szraz brelhals, srgasg, hossz ideig tart mrgezskor megvastagods, rugalmatlan br. Napfny hatsra megjelen gennyes hlyagok a fnyrzkenny tev nvnyek mrgezsnek tnetei.
|