A lovak szaglsa s az illolajok
Az illatok kialaktsrt felels vegyi anyagok az orrregben elhelyezked szagl nylkahrtya sejtjeit ingerlik, a sejtek elektromos jeleket kldenek az agy fel, melyek a l agynak legsibb eredet rszbe jutnak. Ez az si agyi terlet a felels az sztnk s a hangulatok kialaktsrt. Vajon mifle hatssal vannak az illatok s illolajok a l agyra?
A lovak csak az orrnylsaikon keresztl kpesek levegt venni, ennekmegfelelen hatalmas mret orrlyukaik vannak. Az orrnyls a pofa ells rszn helyezkedik el, nem vletlenl. A szagls olyan si rzkelsforma, amely az evolci sorn felteheten keveset vltozott.
A lovak ltsa nem tl j, legalbbis a kzeli dolgok rzkelsben. Legelskor nem ltsuk, hanem szaglsuk segtsgvel vlasztjk ki a szmukra ehet nvnyt a mrgezk kzl. Szaglsuk segtsgvel fejtik meg a levegt tjr titkos kdokat is: merre vannak a fajtrsak, a kancnak merre van a csikja. Az rlk szagbl tudjk, hogy mikor, milyen nem, kor l jrt elttk az svnyen, hogy a szl srl kanca, dg vagy ragadoz szagt hozza-e magval.
gy tartjk, hogy az evolci sorn azok az llatok maradtak letben, amelyek a szagingerekre a leggyorsabban reagltak, hiszen nagyobb biztonsggal kerltk el a ragadozkat. Emiatt az agy gy fejldtt ki, hogy kzvetlenl megkapja a szaglhm zenett kzvett szagingereket, a tbbi rzkelsi ingertl eltren. A lts, halls s tapints esetben, az rzkel szervtl az agykregig ugyanis egy n. tkapcsolson keresztl jut el az inger. Ez egyben egy szr is, amely a felesleges vagy kevsb fontos jeleket megszri, sorrendbe lltja, netn kizrja. Egy versenyen pldul az agy rzkeli a nzk hangjt, a kk gen sz felhket, a kutyaugatst, de mindezek az ingerek nem olyan fontosak egy adott pillanatban, mint a talaj felszne, a l egyenslya, vagy az llat szjban lv zabla rzkelse. Az agy teht a kevsb fontos jeleket gyakorlatilag trli, s nem engedi eljutni abba az agyi rszbe, amely feldolgozza a klvilgbl kapott informcikat, s reagl rjuk. Ezek az ingerek egyszeren nem fontosak, s nincs annyi id, hogy mindezzel adott pillanatban trdjn az llat.
A szaglsnl ilyen szrs nincs. A l teht minden egyes szagot, illatot befogad, feldolgoz s az inger fontossgtl fggetlenl mindenkpp reagl r valamilyen mdon. Sokszor nem tudatosan, hanem tudat alatt teszi.
Azt mg nem tudjuk pontosan, mi az agy reakcija az egyes szagokra, illatokra, br felttelezik, hogy ersen rzelmi belltottsg lmnyek s kpek szletnek a l agyban: emlkek s tlt esemnyek, egykori szagok, hangok s tapintott, rzkelt emlkek tnnek fel.
Minden l ms s ms. Ahogyan az embereknl sem reagl kt klnbz szemly ugyangy egyazon illolajra, gy a lovaknl is ez a helyzet. Nagy ltalnossgban tudjuk, hogy pldul a levendula illolaja nyugtat, de hogy mirt, az pontosan nem ismert. Mivel nem tudjuk, a lnak milyen lmnyei, emlkei elevenednek meg az illat hatsra, gy a l agynak reakcija is csak becslhet.
A szagingerek tudatalattit befolysol hatsnak is betudhat, ha egy l az addigi nyugalmbl hirtelen idegess vlik, ltszlag ok nlkl. Egyes lovak kimondottan gyllik az alkoholszagot raszt lovszokat, a srl kanca illatt hoz szl a legtbb csdrt tettre kszteti. Sokszor megmagyarzhat az sszefggs, mg tbbszr viszont nem. Az illolajok zmben kiszmthat mdon hatnak a lovakra, s tudjuk, mely illatot vlasszuk a l flelmnek elzshez, s melyet a dhdt, agresszv llat megnyugtatshoz, m korntsem egyrtelm a vlaszts.
Milyen esetekben hasznlhatunk illolajat lovaknak?
Az egyes illolajok klnbz mdon hatnak a lovak szervezetre: egyrszt az illatterpia sorn az agymkdsre (kpzetek s rzetek kivltsa), msrszt a gygyszati felhasznls sorn bizonyos szervek mkdsre (farmakolgiai hats).
Alapveten minden illolaj rendelkezik tbb-kevesebb baktrium- s gombal sajtsggal. Ezt az antibiotikus tulajdonsgukat rgen lelmiszerek, fleg hsok tartstsra hasznlta az emberisg.
Ezen fell tovbbi specilis hatssal is rendelkeznek, ami nagyrszt attl fgg, hogy az adott illolajat a kezels sorn hol alkalmazzk, valamint attl, hogy az alkalmazs sorn hol vlasztdik ki. gy pldul azok az illolajok, amelyek a vrkeringsbl a tdben vlasztdnak ki, itt is fejtik ki hatsukat: kptetknt, lgt-ferttlentknt.
Az illolajok specilis hatsa szerint megklnbztetnk emsztrendszerre hat (szlhajt, tvgyjavt), lgutakra hat, vrbsget kelt, mj- s epeutakra hat, hgyhajt, nyugtat s gyulladscskkent hats illolajakat.
Az illolajos kezels mdja
A kezelni kvnt l llapottl fgg, hogy milyen mdjt vlasztjuk az aromaterpis kezelsnek. A leggyakoribb s egyben legkevsb veszlyes md a klsleges kezels s az inhalls. Nhny illolajat belsleg is felhasznlhatunk, de rdemes ezt mindig llatorvos felgyeletvel, vagy legalbb tudomsval vgezni, s csak a mr gyakorlottabbaknak ajnlott.
Egyes illolajok hgts nlkl is hasznlhatak sebkezelsre, ilyen a kamilla, a levendula, a cickafark. Az illolajokat azonban ltalban hgtva hasznljuk.
Keverkek ksztsekor a cl, hogy az sszekevert illolajok egymst hatst erst erejt kihasznljuk.
Illolajokkal vgezhetnk lovunkon bedrzslst, masszzst, lemosst, borogatst, kszthetnk illolajos patazsrt, kencst s krmet. Inhallsra s esetenknt belsleges felhasznlsra (etetsre) is alkalmasak az illolajok.
|