A lovak ltsa
A lnak, mint zskmnyllatnak lehet legszlesebb terletet kell tltnia, hogy a veszlyeket minden irnybl szlelhesse. Legels kzben csupn a fej kis fordtsval egsz krnyezett beltja. A szemek a fej kt oldaln helyezkednek el, gy lttere igen szles, de csak a kzvetlenl eltte lev V alak mezt ltja mindkt szemvel, csak itt kpes felmrni a tvolsgot. Az oldals terleteket egy szemmel ltja, itt nem lt lesen, de a legaprbb mozgsokat is rzkeli.
1. bra: A l trltsa
4: egy szemmel ltott terlet, 3: kt szemmel, trlts, W: holt tr
Ezrt ijednek meg knnyen a lovak, ha valami hirtelen megmozdul a krnyezetkben. Ltjk a mozgst, de nem tudjk, mi az s milyen messze van. Ha tehetik, felje fordulnak s mindkt szemmel megvizsgljk.
Az ember kpes a kzeli s a tvoli trgyakat is lesen ltni, mert szemmozgat izmai a szemlencse grblett megvltoztatjk, ezltal a szem belsejbe lp fny mindig les kpet rajzol az ideghrtyra. A l esetben ez kevsb lehetsges, mert szemmozgat izmai nem elg fejlettek. Ezt a htrnyt a termszet gy egyenltette ki, hogy az ideghrtya tvolsga a lencstl nem mindenhol egyforma, a l fejnek felemelsvel vagy leengedsvel kpes a fnysugarakat az ideghrtya ms-ms pontjra irnytani, ezltal a kp lessgt vltoztatni. Minl tvolabbi trgyat nz a l, annl magasabbra kell emelnie a fejt.
Fontos teht, hogy a biztonsgrzet elrshez nlklzhetetlen tiszta lts elrse felttelezi a fej s a nyak szabad mozgst.
2. bra: A l szemnek hosszmetszete. Fejt magasabban vagy alacsonyabban tartva klnbz tvolsgban lev trgyakat kpes lesre lltani, mert ezltal a fnysugarak az egyenltlenl grblt rerina ms-ms rszre esnek
A lovak a szneket is mskppen ltjk, mint az ember. Ltnak szneket, de sznspektrumuk szkebb.
3. bra: Az ember s a l ltspektruma
gy tnik, legjobban a srgt, narancssrgt s pirosat ltjk, de meg tudjk klnbztetni a zldet is, a kkkel azonban mr problmik vannak. A lovak hasonlkppen ltnak, mint a sznvak emberek, vagyis nehezen tudjk megklnbztetni egymstl a piros s zld sznt, illetve sok mindent tbb vagy kevsb kknek, srgnak vagy szrknek ltnak.
Minden emlsnl kt fajta fnyelnyel receptor van: plcika alakak s csapsejtek. A vkony, rendkvl rzkeny plcikk a vilgossg s sttsg rzkelsrt felelsek, s ezrt mindenekeltt szrkletben, illetve jszaka aktv llatoknl fordulnak el nagy szmban. A lovaknak becsls alapjn 20-szor annyi plcika alak, mint csapsejtje van, mint az embereknek, gy sttben sokkal jobban ltnak, mint mi, st, egy, az ideghrtya mgtti fnyvisszaver rteg segtsgvel szinte olyan jl, mint a baglyok. Viszont a l szeme nehezebben alkalmazkodik a fny s rnyk gyors vltakozshoz. Ez az oka annak, hogy sok l hzdozik attl, hogy stt ptkocsiba vagy helyisgbe menjen.
A sznltshoz mindene
4. bra: Az ember s a l ltal ltott sznek
A l fogazata
- nvnyevkre jellemz reds zpfogak
- krdzkkel ellenttben az als s fels lkapcson egyarnt vannak metszfogak

A l fogkplete: (egy lkapocs egyik oldaln):
3 metszfog + (1 szemfog) + 3 elzpfog + 3 zpfog
24 (28) tejfog (metsz s elzpfogak): lland fogaknl kisebbek, fehr sznek, a korona s a gykr j elklnl
36 (40) lland fog: srgs sznek, a korona s a gykr egybeolvad
2,5-5 ves korig tart a fogvlts, metsz- s elzpfogak cserldnek
A szemfogak elssorban a mneknl fejldnek ki
A l fogai folyamatosan kopnak
A metszfogak segtsgvel meghatrozhat a l letkora (a pontossgot befolysolja a takarmnyozs, illetve “rossz szoksok”, pl.: karrgs):
metszfogak tpusa (tejfog, lland fog)
kupanyom nagysga
fog felletnek alakja
Fogazat betegsgei, hibi:
- Fejldsi hibk:
farkasfogak (szemfog s elzpfogak kztt)
rendellenesen fejld lkapocs
rendellenes fognvekeds (pl. egymsra ntt fogak)
- Kifejlettkori problmk, betegsgek:
fogkops zavarai (les szeglyek, fogcscs, olls fogkops) – komoly rgsi zavarokat okozhat
tlzott fogkops (pl. karrgs esetn), sima fogazat (15 ves kor felett fiziolgis)
fogak trse, repedse, fogszuvasods (arnylag ritka)
fogk (klnsebb tneteket nem okoz)
fogblgyullads, komoly rgsi zavarokat okoz, a beteg fogat el kell tvoltani
fogmedergyullads: a l egyik leggyakoribb fogbetegsge, rgsi zavarokat, komoly fjdalmat okoz. A beteg fogat ki kell hzni, vagy vsni.

szablyos fogazat
Fogazat korrekcija:
- fogreszels meghatrozott idkznknt (ponty-, csukafogazat, fogtrs, rendellenes kops esetn)
- csak hozzrt szemly vgezheti, megfelel felszerelssel

|