Tapasztalatom igazolja, hogy ez a lbetegsg - ha akutt vlik - igen ers hitet kvn a gygytshoz. Sajnos, a klika sokszor lelki eredet, mert bizony a lovak llektana legalbb annyira sokszn, mint a gazdjuk. Ht mg akkor amikor e kett klcsnsen hat egymsra! kimondottan a klika nem egy a betegsgek kzl, hanem inkbb egy igen sszetett jelensgcsoport. A has- s medencetji fjdalmak gyjtkifejezse, m az okok sokrtek lehetnek.
A betegsg lefolysa
Br egyes enyhe klikk maguktl javulnak, a betegsg lefolysa mindig kiszmthatatlan. Gyakran csak ideiglenesen sznnek meg a fjdalmak. Ekkor a bl belltotta mkdst, a fjdalomreceptorok mr csak tompn vagy egyltaln nem dolgoznak. Gyakran azonban rk mlva, felersdve, jra kezddnek a fjdalmak, s a l llapota drmaian romlik.
Kvetkezmnyek
Klnsen fatlis kvetkezmnye lehet a gyomortlterhelsnek, mert egy szelepszer zr lehetetlenn teszi a lovak hnyst, gy a tlteltett gyomor sztrepedhet, s ekkor mr nincs md az llat megmentsre. Akkor is elpusztul a l, ha egy extrm mdon felfvdott blrsz megreped. letveszly fenyeget akkor is, ha az ersen eltmdtt bl lelltja szlltsi tevkenysgt. Ekkor kros anyagcseretermkek keletkeznek, melyekkel lassan megmrgezdik a l. A vrkerings annyira tlterheltt vlik, hogy sokkos llapot kvetkezik be, s elpusztul az llat. Teht akut letveszly ll fenn, amikor a l egy heves klikaroham kzben feltnen nyugodtt vlik, s a klikatnetek helyett sokktneteket - lapos lgzs, magas, alig rezhet pulzus, hideg izzads - mutat. Ez mr tnyleg a vg! Azonban az azonnali grcsolds elmaradsa nmagban is nagyon veszlyes. ltalban elmondhat, hogy a klika legkisebb jelre is azonnali orvosi beavatkozsra van szksg!
Kezels
Minden klika srgssgi esetknt kezelend. Azonnal rtestsk az llatorvost, s mondjuk el neki a pontos tneteket. Ha a pulzusszmot s a testhmrskletet is kzljk vele, jobban meg tudja tlni az eset srgssgt.
Az llatorvos rkezsig megknnythetjk lovunk szmra a vrakozsi idt, de vigyzat, hibt is kvethetnk el. A lnak semmi esetre sem szabad ennie. Szksg esetn szjkosrral akadlyozhatjuk meg ebben. Nagyobb folyadkmennyisg is megterhel az eltmdtt emsztcsatornra nzve, a kortyonknti itats viszont fontos a kiszrads megelzsre, ugyanis a vegetatv idegrendszer gy prblja menteni a helyzetet, hogy tbb vizet kld a problmval kszkd gyomor- vagy blszakaszba. Esetenknt a mozgs jra beindthatja a fradt beleket, de futszron soha ne gettessk vagy vgtztassuk a klikz llatot, mert ezzel az amgy is tlterhelt vrkerings sszeomlst kockztatjuk. Lpsben is csak akkor szabad mozgatni a lovat, ha pulzusszma 60/perc alatt van. A meleg grcsold hats, takarjuk be ezrt a lovat olyan takarval, ami mindenekeltt a hasat tartja melegen. A blcsavarods okozta fjdalmakat szalmval trtn masszrozssal enyhthetjk. Ezeket az elsseglylpseket egsztsk ki a flek masszrozsval: simogassuk a fleket energikusan az egsz kzzel, a hvelykujjal a flkagylban, a fl alapjtl a hegye fel. Ott tallhat egy sokk elleni akupresszrs pont.
Ha hemperegni akar a l, ne akadlyozzuk meg benne. A hempergs nem vezet tovbbi komplikcikhoz, ellenkezleg, a srgsen szksges megknnyebblst eredmnyezi. Az llat felllsra knyszertse, felplczsa nagyon helytelen. Grcskliknl az llatorvos ltalban grcsold s vrkeringsfokoz hats injekcit ad a lnak. A gzklikznak gygyszerekkel vagy meleg s hideg bentsekkel enyhti szenvedst. Ezek fellnktik a blmkdst, a l ki tudja engedni a gzokat. Slyos esetben az rintett blszakasz punkcijval lehet eltvoltani a gzokat. Gyomortltelts esetn az llatorvos a gyomor tartalmt garat-gyomorszonda segtsgvel tvoltja el, szorulsos kliknl a bltartalmat laztja fel, s a blfal skost kpessgt javtja. Ehhez orr-garatszondn keresztl vzben feloldott glauberst vagy ricinus-, illetve paraffinolajat ad. Ha tbb napon t tart a szoruls, konyhastartalm infzik segtenek az letveszlyes kiszradstl s vrsrsdstl.
Blszakaszok elzrdsa, csavarodsa s megtrse, becspdse, begyrdse, eltoldsa s megcsavarodsa esetn rk szmthatnak let-hall krdsben. Csak mtttel, az elhalt blszakasz eltvoltsval lehet megmenteni az llatot. A drga beavatkozs azonban kockzatos, tbbek kztt, mert az altats ignybe veszi az amgy is legyenglt szervezetet. Sok l elfekdt llapotban is megbzik gazdja segtsgnyjtsban. Ne fljnk teht fekv helyzetben az vatos maszrozstl, st, adott sokkos esetben mg akr kt trddel vgzett szvmasszzsra is szksg lehet!
Megelzs
A lra szabott etets a klika-megelzs egyszeregyhez tartozik. Szintn ide soroland a napi takarmnyadag legalbb ngy, kisebb rszre trtn felosztsa, teht ngyszeri tkezs javasolt. Ha a l hozzszokott a pontos etetsi idpontokhoz, ezeket felttlenl be kell tartani, vagy a lovat fokozatosan kell a rendszertelenebb etetshez szoktatni. Alapvet kvetelmny az elrs szerint trolt, higinikus s minsgileg kifogstalan takarmny etetse.
Gyakorlati szablyknt rvnyes az abrakadaggal kapcsolatban szabadid lovak szmra a maximum 400-500 gramm, energiagazdag abrak tkezsenknt s 100 kg testslyra vonatkoztatva. Egy 500 kg-os l esetben ez teht 2-2,5 kg abraknak felel meg. Ez a mennyisg sok hobbil szmra mg mindig hatrozottan tl sok. Cskkentsk lehet legjobban az abrakadagot. (Mint rtam: az ztatott korpra trtn teljes tlls a szemestakarmnyok ltal kivltott rendszeres klika csaknem biztos ellenszere!)
Adjunk mindig sznt is, ezzel a blbaktriumok mennyisgt s mkdst kedvezen befolysolva, hogy a l egyenletesen tpllkozzon s ne hektiks, hanem kiegyenslyozott legyen. Minden takarmnyvltst - mindegy, hogy fre, sznra, szilzsra vagy mzlire trnk t - lpsrl lpsre vigynk vghez. Klns vatossgra van szksg, ha a l tlen kizrlag szraz szlastakarmnyt kapott, s nyron legelre kerl. A friss f knnyen fonnyad, s gy fogyasztsa gzklikhoz vezethet. A friss f vztartalma is nagyon magas, az emsztst serkent nyersrosttartalma viszont csekly. Amennyiben hajlamos a lovunk a f okozta klikra, kezdjk 15 perces legeltetssel a szezont. Ha ezt jl viseli, az idtartamokat 14 nap alatt fokozatosan emelhetjk az egsz napos legeltetsig. Bevlt a legeltets ellenre tovbbra is trtn szna- ill. szalmaetets. Mieltt lelegelik a lovak az utols fcsomt is, cserljnk karmot, ezzel megelzzk a homok vagy fld lenyelst. Adjunk szlastakarmnyt a kifutba. Elzzk meg a dugulst gy, hogy ersen megdagad kiegsztket, pl. indiai lndzss tif maghjt, lenmagot, rpt, almt vagy beztatott szrtott cukorrpa-reszelket adunk a takarmnyhoz, s a szlastakarmny-elltst elssorban sznval fedezzk. Ha a l dugulsos klikra hajlamos, mert teleeszi magt szalmval, tabu a szalmval trtn almols vagy ennek etetse. Mindig biztostsuk a friss ivvz korltlan hozzfrhetsgt. Kerljk a hirtelen lehlst, s adjunk lehetsget a mozgsra hossz lpsi szakaszokkal. Fregtelentsk a lovat 8-12 hetente, s ellenriztessk rendszeresen klnsen az idsebb lovak fogazatt.
|