A csomózott kötőfék sem amerikai találmány. Cigány kötőfék néven ismeretes régóta nálunk.
Bárki elkészítheti magának, de ha szép szabályosat akar valaki, hát eltart egy darabig, amíg a csomózás módját megtanulja.
Hogyan készül a csomózott kötőfék?
Az Interneten eddig talált leírások alapján elég bajos elsajátítani a kötőfék csomózás módját. Ezért megkíséreljük e helyen lépésről lépésre leírni, bevezetve némi praktikus egyszerűsítést.
A kötőféket 5-6 mm-es műanyag (perlon) kötélből érdemes csomózni. Ecélra kivételesen a természetes (kender) anyagból készült kötelet nem javasuljuk, mert nedvesség hatására zsugorodhat és a rögzítő csomó kibontása is problémás lehet. Olyan kötelet válasszunk, amelynek a felülete nem kifejezetten csúszós, mert a csomók - főleg a kötőféket rögzítő hurok - könnyen meglazulhat.
Az egész mesterség veleje a kétszálú hurok. Igaz, hogy két kötelet bárhogy összebogozhatunk, de a szabálytalan bogok ormótlanul nagyok lesznek. Ezért érdemes ezt a lépést a kötőfék összeszerelésétől függetlenül megérteni és begyakorolni. Ha ez megvan, a többi már könnyen megy.
Az első lépésben egy egyszálú síma (perec forma) hurkot készítünk, de nem húzzuk meg, hanem meghagyjuk lazára (1. ábra). Nevezzük ezt A szálnak.
Ezen a hurkon egyszerűen átdugjuk a másik szálat -ez lesz a B szál (2. ábra) - , majd a túloldalon az A szál kifutó szárát megkerüljük. (3. ábra). Ha ez megvan, a B szálat ismét bevezetjük az A szállal képzett hurokba, és önmagát is megkerülve az A szál mellett kihúzzuk (4. ábra). Az eredmény két egymásba hurkolt "perec" amelyek a másik szál egyik ága is át van vezetve. (5. ábra). Ha most mind a négy kifutó szálat meghúzzuk, egy szépen összefekvő csomót kapunk (6. ábra).
Ha ez már jól megy, nekifoghatunk a kötőfék elkészítésének. Egy átlagos méretű lóra szükséges kötél hossza kitárt karjaink közti távolság háromszorosa, és még egy fél méter. A csomózást a jobb oldali orrcsomóval kezdjük, a kötél egyik végétől egy kitárt kartávolság + fél méternyire. Itt csak egy egyszálas hurkot készítünk, majd a hosszabbik kötél irányába egy maroknyi távolságban szintén egy egyszálas hurok következik (7. ábra). Ez lesz a két orrcsomó helye. A két csomótól jobbra-balra most kb. három maroknyit haladunk. Ide kerül az alsó csomó a kettős hurokkal, amibe majd a vezetőszárat tudjuk bekapcsolni. A leírások szerint ide úgynevezett Fiador csomót kellene kötni, ami azonban rendkívül bonyolult. Ehelyett azonban egyszerűbb megoldást is választhatunk. Éspedig úgy, hogy a kötelünket a kimért három maroknyi távolságtól mintegy 30 cm-re visszahajtjuk. (8.-9. ábra) Az így kapott kettős szálakat pedig az 1-6. ábrának megfelelően - csak most dupla szállal - megcsomózzuk (10-15. ábra). Ha valaki mégis az elegánsabb Fiador csomóra vágyik, a Youtubon talál használható videót.
Ha ez megvan, túl vagyunk a nehezén. Most ismét egy maroknyit megyünk tovább mindkét szálon, és az 1-6. ábra szerinti kettős csomót kötünk. Az eredmény a 16-18. ábrán látható. Most a hosszabbik szálat vesszük kézbe, ez kerül majd a ló fején bal oldalra. Megint egy nagyarasznyit veszünk, itt készítjük el azt a fület, ami majd a kötőfék rögzítésére szolgál. Erre egy egyszerű kis hurok is megfelel (19. ábra). Innen a bal oldali orrcsomóhoz megyünk, és a már előkészített egy szálas hurok fölhasználásával elkészítjük a kettős csomót, megintcsak az 1-6 ábra szerint, azzal a különbséggel, hogy most jobbról balra fűzzük be a második szálat (20-23. ábra). Majd ugyanezt megismételjük a jobb oldali orrcsomóval (24. ábra).
Mostmár csak annyi dolgunk van, hogy az egész kötőféket megfordítjuk és a két szabad szálat a jobb oldalon, körülbelül annak megfelelően, mint ahol a bal oldali hurok van, egymáshoz csomózzuk egy kétszálú hurokkal (25-27. ábra). És ezzel kész is a csomózott kötőfék (28. ábra). A két megmaradt szálat majd egyformára vágjuk és a végeiket egy ragasztószalaggal összekötjük, vagy cérnával jó sokszor körbetekerve egymáshoz rögzítjük. De ezt már a lovunkra való rápróbálás után érdemes csinálni.
FIGYELEM!
A csomózott kötőfék a ló kiképzéséhez használatos eszköz. Elsősorban földről végzett gyakorlatokhoz, illetve megfelelően képzett ló esetében nyeregből, zárt helyen, karámban történő kiképzésre használható.
Sem terepen, szabad helyen történő lovaglásra, sem a ló kikötésére (istállóban, lószállítóban, stb.) nem szabad használni!!!
1.ábra: 2.ábra: 3.ábra:
4.ábra: 5.ábra: 6.ábra:
7.ábra: 8.ábra: 9.ábra:
10.ábra: 11.ábra: 12.ábra:
13.ábra: 14.ábra: 15.ábra:
16.ábra: 17.ábra: 18.ábra:
19.ábra: 20.ábra: 21.ábra:
22.ábra: 23.ábra: 24.ábra:
25.ábra: 26.ábra: 27.ábra:
|