A l hziastsa
A l hziastsnak pontos idejre s helyre vonatkozan nincs ltalnosan elfogadott elmlet, gy lehetsges, hogy a lovat egyidejleg tbb helyen is megszeldtettk. A szakrtk nagy rsze azonban valsznnek tartja, hogy a l hziastsnak folyamata Kzp-zsiban kezddtt, hiszen bizonythat, hogy a krlbell tezer vvel ezeltt virgz botaji kultrban mr foglalkoztak lovakkal. A l hziastsa eztn Oroszorszg, majd Mezopotmia terletn is megtrtnt.
A lovat kezdetben hsrt s tejrt tartottk, ksbb azonban felfedeztk, hogy felszerelsek, st emberek szlltsra is alkalmas. A kerk mezopotmiai, htezer vvel ezeltti feltallsnak ksznheten a l fogatban val hasznlata is elterjedt. A Krisztuseltti msodik vezredben mr szmos kultrban tartottak s brzoltak lovakat: a grg, az egyiptomi, a tvol-keleti s az indiai civilizcik leleteiben is fellelhetk az erre utal emlkek. A l hasznlatnak jelentsgt ebben az idben mr az egsz vilgban felismertk, gy az ember ngylb trsa idvel elengedhetetlen rszv vlt a mindennapi letnek.
rdekes krds, hogy vajon melyik lfajt hziastottk elszr. Erre tbb vlasz is addik, melyek kzl a legkzenfekvbb a przewalski l, illetve tarpn. Egyes elmletek szerint egymstl fggetlenl mindkettt hziastottk, msok szerint viszont a przewalski l a tarpn se, gy bizonyra azt szeldtettk meg elszr.

A ltenyszts kialakulsa
Amint egyre szlesebb krben megjelent az igny a l hasznlatra, illetve egyre nagyobb szm egyed llt rendelkezsre, az ember felfedezte, hogy melyek a l kvnatos, tovbbrktend tulajdonsgai. A lval foglalkoz korai szakrtk tapasztalatot szereztek arrl, hogy milyen adottsgok kellenek a megfelel munkavgzshez, a nagyobb teherbrshoz, a jobb llkpessghez, a gyorsasghoz s egyb, a hasznosts szempontjbl fontos elnykhz.
A mindenkor kvnatosnak tartott tulajdonsgok alapjn, valamint a tenyszts ltal elrend clokhoz elkezdtk kivlogatni azokat az egyedeket, melyeket a leginkbb megfelelnek tartottak. Dnt fontossgv vlt, hogy az egyedek milyen j tulajdonsgokkal rendelkeztek, s mennyire tten tudtk rkteni azokat. gy kezddtt el az vezredek ta tart hagyomny s tudomny, amelyben a mai, modern ltenyszts is alapul. A modern lfajtk kialakulsra az arab, a berber s a spanyol l brt a legnagyobb hatssal. Ezek kzl legalbb egy megtallhat minden modern lfajta sei kztt.
A l szaporodsa
A l emlsllat, melynek szaporodsa trtnhet termszetes, vagy mestersges fedeztets tjn. A mnek folyamatosan nemzkpesek, a kanck viszont csak az gynevezett srls idszakban termkenythetk eredmnyesen, amely 20 napos megszaktsok utn krlbell 3-5 napig tart. A kanck 11 hnapig, azaz krlbell 325-350 napig vemhesek. Az idelis fedeztetsi idny az szaki fltekn mrciustl szeptemberig tart, gy a csikk februr vge s augusztus kztt, a tl elmltval jnnek vilgra. rdekessg, hogy szinte minden csik jjel szletik. A csikk a legtbb lfajta esetben hat hnapos korukig szopnak.
|