A lovas baleset-megelzs fbb aranyszablyai
A rendszervlts ta folyamatosan nvekszik haznk magnltartinak szma. A nvekedssel pedig arnyosan nagyobb a lovasbalesetek veszlye. Minduntalan emlegetjk, hogy haznkban elg lassan javul a lovas oktats s nevels sznvonala, kpzett, tapasztalat lovasok hinyban s a tematikjban nem egysges oktats miatt.
Ezrt nem rt, ha mindannyian ttekintjk a lovas baleset-megelzs fbb aranyszablyait. Lassan itt a tavasz s egyre tbb vendg, bart, kezd lovas s gyermek ltogatja a lovardkat. Szeretnnk, hogy a kell krltekintsnek ksznheten mindegyikk csak kellemes lmnyekkel s lovas bartknt megfertzdve fejezze be ltogatst. Gyakorlott lovasaink pedig, mint e szablyok pillrei, a kezd lovasok s szlk bizalmnak lvezi, eleventsk fel a tanultakat.
Baleset-megelzsi szablyzat
A lovasbalesetek legnagyobb rsze elkerlhet megfelel hozzllssal, elreltssal, lankadatlan figyelemmel s rendszeres gyakorlssal. A lval val foglalkozs llandan nelemzst kvn az embertl. A balesetek tbbsge emberi hibbl, az vatossg hinybl addik! gy kell a lval foglalkozni, lovagolni, hogy az nyugodt maradjon, a munkval kapcsolatban kellemes rzsre emlkezzen. Bnjunk vele szeretettel, hatrozottan, de sohasem durvn. A durva, erszakos lovas - embertelen ember. Lval val foglalkozs kzben minden emberi gyengesg leleplezdik. Nzznk bele a tkrbe, amit a l tart elnk: "Ecce Homo!"
pols
Az istllban csendnek s nyugalomnak kell lenni, tilos a hangos beszd! Hasznlaton kvli eszkzket s szerszmokat a trolhelyen kell tartani. A kzlekedsi utakat szabadon kell hagyni. Minden lval kapcsolatos tevkenysg (pols, lbak felemelse) a l nyaknak, trzsnek vgigsimogatsval kezddjn! Igyekezznk arra, hogy polsnl ne okozzunk a lnak fjdalmat, klnsen az rzkeny rszeknl legynk vatosak, ilyenek a fej, lgyk, farokrpa s krnyke. Vakar nem poleszkz! Csak a kefe tiszttsra val. Sok l a medencetjknl csiklands, kanck srlskor sokkal rzkenyebbek, mint mskor. Semmilyen krlmnyek kztt sem szabad kzvetlenl a l fara mg llni . Gondozs kzben ha a l brmilyen agresszv magatartst tanst, azonnal ugorjunk a vllhoz (a l mellett ez a legbiztonsgosabb hely) s nyjtott karral fogjuk meg a ktfket s veregetssel igyekezznk megnyugtatni.
Megkts
A l karikhoz, korlthoz, fatrzshz trtn kiktsnl felttlenl oldhat ktst alkalmazzunk, amely megfesztett ktlnl is egy rntssal oldhat. Ha nem oldhat ktst alkalmazunk, vszhelyzetben a ktl elvgsval szabadtsuk ki a lovat. Kantrszrral tilos a lovat kiktni, mert megriadva a pofaszjakat eltpheti s a zabla kitrheti a fogait!

Etets
hsgrzettl gytrd l nyugtalanul s agresszvan viselkedhet. Ha a l nem legelhet, illetve nem fogyaszthat sznt egsz nap, illetve ha napi ngyszeri etetsnl kevesebbszer trtnik etetse, szmolhatunk hsgrzetnek kellemetlen kvetkezmnyeivel. A l szja el tartott tenyernket mindig nyjtsuk ki, ujjainkat zrjuk ssze! Jutalomfalatot a nyitott tenyrre kell helyezni!

Almozs
Almozskor a vasvillt mindig alacsonyan, fldkzelben, hegyvel lefel kell tartani. Lehetleg a ltl biztonsgos tvolsgban dolgozzunk, nehogy lbait eszkzeinkkel megsebezzk!

Patk tiszttsa, patkols
Lbak felemelst a l nyaknak megveregetsvel kezdjk. Ells lb felemelsnl simtsuk vgig a lapocktl a szrig, majd csdnl fogva lassan emeljk fel a lbt. Kzben ismert mdon utastsuk hanggal (lbat!, patt!). Vllal kiss nyomjuk meg a lovat, hogy slypontjt az ellenkez lbra helyezze. A htuls lb felemelsekor a simt mozdulat a l htrl a faron keresztl haladjon a htuls bokig. Majd a bellrl fogott csdnl fogva emeljk enyhn elre s felfel a lbat. Ne feledkezznk meg a hanggal trtn utastsrl s a l oldalnak enyhe megnyomsrl. Patkolsnl, patafaragsnl a mells lbat magasabbra emeljk s enyhn oldalt. A csdt kt kzzel ersen tartsuk, lbtizletnl trddel tmasszuk al. Hts patnl a lbat htrafel hzzuk ki, boknl trddel tmasszuk al.
A l megkzeltse
Az llsban lv l brmikor kirghat, ezrt mindenkor figyeljnk viselkedsre. Szabadban tartott lovat mindig oldalrl,
floldalt ellrl kzeltsk meg. A szabadban tartott lovak az embert krlveszik. Igyekezznk ez ell kitrni. A lovak ilyenkor rvnyt akarnak szerezni az egyms kztti rangsorrendnek. A lkdsds sorn vletlenl kt l kz szorulhatunk, vagy kapunk egy nem neknk sznt rgst. Istllban, llsban lv lovat, mieltt belpnnk mell, szltsuk meg, mikor rnk figyel, lptessk t a msik oldalra s ha ez megtrtnt, balrl hatrozottan lpjnk mell, majd dicsrjk meg. Bokszban lv l szemlyes terbe lpnk be, ezrt akarja a fal mentn krbejrva tvol tartani magt tlnk. Megszltva a vllnl maradva igyekezznk meglltani. Csak ellrl menjnk t a msik oldalra. Ne lljunk kzvetlenl a fal mell, nehogy odaszoruljunk. A bokszajtt tartsuk mindig csukva.
A l vezetse
Nyugodt lovat ktfkkel s ktfkszrral, trelmetlen, lnk lovat kantrral vezessnk! A l mellett mindig vll magassgban tartzkodjunk, kell tvolsgban, nehogy a lbunkra lpjen. A lovakat egyenknt kell az istllbl kivezetni. Kivezetskor a folyos kzepn haladjunk! Az egyms utn vezetett lovak kztt hrom mter tvolsgot kell tartani! A l vezetsekor a ktfkszrat, illetve kantrszrat a l lla alatt 1520 cm-re kell megfogni! Ha a l nem kvn elremenni, indtsuk valamelyik oldal irnyba. Ha megindult, vezessk tovbb! Ha gy sem megy, ne hzzuk el llva, hanem segtvel htulrl hajtsuk elre! A lovak karmba engedsekor vatosan jrjunk el. A bejrat tlpsekor fordtsuk a lovat kifel, vegyk le a ktfket vagy a kantrt. Ezutn lpjnk gyorsan htrbb, nehogy a kiperdl s jkedvben ugrl l vletlenl megrgjon. Ha vezetskor a l vgtzni, gaskodni kezdene, a vezet azonnal lltsa meg a lovat. Anlkl, hogy rnzne, a szrak erlyes elre s felfel lksvei, a zablnak a szjpadlsra tsvei fegyelmezze meg. Amennyiben a l megszaladna, s annyira a szrra tmaszkodna, hogy a vezetje nem tudja megtartani, engedje el a lovat.
Elszabadult l
Istllban elszabadult lovat bal vlla mell lpve jobb kzzel a nyaka alatt tnylva orrnyergnl fogva tartsuk meg (rvid tvolsgra gy vezetni is lehet), helyezznk r ktfket s vezessk vissza az llsba, bokszba.
Szabadban elszabadult lovat ne kvessk htulrl. Ne lljunk vgtz l el, mert elsodorhat. Nyugodtan szlongatva kerljnk oldalrl ellrl mell, ha felkeltettk a figyelmt s megnyugodott, fogjuk meg.

Szerszmozs
Felszerszmozsnl gyeljnk arra, hogy ne okozzunk a lnak fjdalmat. Ellenkez esetben szmolhatunk vlaszreakciival, cspssel, rgssal. Kerljk a hirtelen mozdulatokat, ne tartzkodjunk lt ternek vakfoltjban. Kikttt lnl elszr a nyerget helyezzk fel, utna kantrozzunk. Szabadban lv lra elszr tegynk ktfket, kssk ki, majd utna nyergeljnk. llsban felhelyezett nyereg hevedert soha ne hzzuk meg! Nyergels utn vegyk le a ktfket, s a ktfkszrat (borjktelet) csatoljuk a l nyakra, utna kantrozzunk. Terepre, trra kszlve a ktfk fl helyezzk fel a kantrt. Kantrozsnl, ha a l nem akarja a zablt a szjba venni, ne nyljunk kzzel a fogai kz, hanem a baloldali zablavasat megfogva csukljval elre dugjuk a l szjba oldalrl, a fogatlan rsznl. A jobb oldali zablarsz magtl a helyre billen, ha a l kittotta a szjt. Istllban felszerszmozott s kifordtott lovat csak kiktve szabad magra hagyni!
Csak p s hibtlan szerszmot hasznljunk! Flt flt, nyeregtl fl, hevederiszanyos lovat kt ember szerszmozzon.
Lovardarend
Lovardt, karmot mindig zrva kell tartani, illetktelen szemly s llat nem mehet a terletre! A ksbb rkez lovasok, vagy a munkba bekapcsold szemlyek csakis a "Helyet krek!", "Engedlyt krek a belps-re!" krsek elhangzsa utn a lovardavezet, vagy ha nincs ott, a lovasok jvhagysval lphetnek a lovardba (karmba), akkor, ha ms munkban lev lovast vagy lovasokat nem zavarnak. A l melletti fegyelem, az egyes lovardai alakzatok, lovardai veznyszavak betartsa a balesetmentes lovasoktats vszzadok alatt kialakult kvetelmnye. Szembe trtn lovagls esetn a balkzen lovaglknak van elsbbsge. Tallkozsnl "balkezek" tallkozzanak. Vgtaplyn szembe lovagls, az elzs szigoran tilos!
Lra ls
Mindig fldes talaj helyen, tbb lovas esetn rendezett sorban, egyszerre trtnjen a lra ls, illetve a lrl leszlls! Tilos az istllban lra lni! Lra lskor, lrl szllskor megfelel tvolsg legyen a lovasok kztt!
Kezd lovasok mindig segtsggel, zrt helyen (karmban) ljenek lra! A lrl szlls mindig a kijratnak, illetve az istllajtnak httal trtnjen. Istllba berohan lrl idben le kell ugrani! Alkalmi lovagoltatskor a legszigorbb felgyeletet kell biztostani!
Lovardamunka
Napi munkban az els alkalommal (els rban) mindig halad lovasok lovagoljanak. Ha erre nincs lehetsg, akkor a felnyergelt lovat legalbb flrn keresztl mozgassuk, mindhrom jrmdban! Pihent lra kezd lovasnak nem szabad fellnie! Lovagls kzben mindig tartani kell a lovasok kztti tvolsgot! A lovarda faltl, karm rdjaitl, oszlopaitl kell tvolsgot tartva lovagoljunk, nehogy a l lbunkat hozzdrzslje, odaszortsa azokhoz! Csak a lovardavezet ltal meghatrozott feladatokat szabad vgrehajtani! A lovasoknak oktats kzben egymssal, vagy a kvl llkkal beszlgetni tilos!
Lrl ess
Lrl esskor minden lovasnak meg kell llnia, mg az elszabadult lovat megfogjk! Ha munka kzben a lovas egyenslyt vesztve a tehetetlensgi er hatsra esik le, a l megll. Ebben az esetben fogva tarthatjuk a szrat azrt, hogy a l helyben maradjon. Ha a l szndkosan dobja le lovast, a szrat azonnal el kell engedni, mert a l el akar szabadulni. Ilyenkor a fldn fekv lovast vonszolja, st a fldn fekv ember fel rghat!
Ha a l gaskodik, fels testnkkel dljnk elre, nyakt tlelve kapaszkodjunk, adjunk teljes szrszabadsgot. Ha gy reznnk, hogy a l el fog vgdni (hanyatt esik) a kengyelt elrgva, a szrat elengedve ugorjunk le a lrl.
Terepmunka
Terepre csak gyakorlott lovasok menjenek! Terepre egyedl ne lovagoljunk ki! Kilovaglskor a kzutakon a lovasokra is a KRESZ elrsai vonatkoznak! Csoportos lovaglskor az llovast nem szabad megelzni! Csoportban lovaglskor a kvetsi s egyms melletti tvolsgot mindig tartsuk be! (az egymsra rg lovak rgsa az embert is rheti!) Terepen mindig egyenes vonalon lovagoljunk, ne keresztezzk lovagltrsaink tvonalt! Lovastl megvlt l az istllba vagy a csoporthoz vgtat vissza. Felzott, sros talajon, tlen jeges ton, jgfoltokon gondolkodjunk elre: ahol az ember elcsszna, ott a l is elcsszhat! Terepen kobakot, buksisakot okvetlen viselni kell! Terepre szabadon lv lovat, kutyt ne vigynk! Hidak, tereszek, tkeresztezdsek, tjrk eltt mindig lasstsunk. Rendezzk az alakzatot, s ha meggyzdtnk az thalads biztonsgrl, folytassuk a menetet. Terepakadlyok kztt vagy mellett elhalad l nem veszi figyelembe a lovas mreteit. Ezrt ne menjnk t szk helyen, a belg gak ell hajoljunk el. Vasti sneken csak kialaktott vasti tjrnl menjnk keresztl! Mindig a terepadottsgoknak, idjrsi viszonyoknak megfelel jrmdban s iramban kell lovagolni s a lovasok, valamint a lovak felkszltsgnek megfelel adatokat szabad vgrehajtani, Elragads esetn nylt terleten igyekezznk krre venni a lovat! Balesetveszly esetn le kell ugrani a lrl!
Hazalovaglskor gyengbb lovasokkal ne vgtzzunk!
Egszsgi vizsglatok!
Beteg l a klvilg ingereire a megszokottl eltr mdon reagl! Fjdalomra reagl l nem veszi figyelembe az ember jelenltt! Betegsg tneteit elssorban megtekintssel llaptsuk meg! A rszletes kivizsglst bzzuk szakllatorvosra! A fbb lettani alaprtkek (lgzsszm, pulzus, hmrsklet) ellenrzsnl legynk krltekintek. Nyugtalan l a vizsglat all igyekszik kivonni magt! A hmrt zsineggel kssk ki a l farkhoz, s csak ezutn helyezzk a vgblbe, Mozgs kzben a vgblbe csszott hmrt gy ki 'tudjuk hzni!
Vizsglat, illetve kezels sorn a lovat legjobb felkantrozva tartani s segtvel valamelyik ells lbt szablyosan felvetetni!
|