Hippoterápia és mozgássérültek versenye
A hippoterápia, más néven terápiás lovasoktatás a szellemi és testi fogyatékkal élő emberek kezelésének és rehabilitációjának része.
A ló javítja a lovas koordinációs készségét, egyensúlyát, reflexeit, mozgásfolyamatát és testkontrollját. A hippoterápia erősíti az izomzatot, csökkenti a lovas görcsösségét, valamint javítja a légzését és a vérkeringést is. A ló fizikai hasznosíthatóság mellett gyakran lelki társként is segít a betegséggel való együttélésben, illetve annak leküzdésében. A lovak irányában számos olyan ember képes megnyílni, aki az emberek elől elzárkózik, hiszen a ló sokszor a legszerethetőbb élőlény a terápián résztvevők környezetében. Nem ítél meg, és nem bírál minket, ahogy lenézni vagy gúnyolni sem fog. A ló gondolkodása nem kondicionált: megkülönböztetés nélkül áll hozzá minden emberhez. Négylábú társunk az érzéseinkre reagál, és az alapján viszonyul hozzánk. Ezért fordul elő olyan gyakran, hogy a lovak gyerekek és az értelmi fogyatékosok környezetében sokkal nyugodtabban és kiegyensúlyozottabban viselkednek, mint a "normális" felnőtt emberek között.
A megfelelő ló
A hippoterápiára alkalmas ló mindenekelőtt nyugodt, emberszerető, türelmes, és lehetőleg nem túl nagy mozgású.
Mozgássérültek versenyei
A testi fogyatékkal élők számára rendeznek díjlovaglóversenyeket. Ezek lebonyolítása és elbírálása megegyezik a hagyományos díjlovagláséval. A versenyzőket testi fogyatékosságuk mértékének megfelelően sorolják különböző kategóriákba, és ennek alapján más-más nehézségű díjlovasprogramokat kell lovagolniuk.
A testi fogyatékkal élők díjlovaglása szerepel a paralimpia sportágai között is.
|