Voltige
Általános leírás
A voltige, más néven lovastorna a lovaglás és a torna között képez átmenetet. A reining mellett az egyik legfiatalabb szakág a lovassortok között. A voltige az egyetlen olyan verseny, melynek során nem az a személy irányítja a lovat, aki rajta ül. A lovat egy 20 méter átmérőjű körön egy szakképzett futószárazó irányítja, míg a tornász különböző, előre meghatározott nehézségű gyakorlatokat hajt végre a lovon, vágta jármódban. A tornászoknak a lovon való gyakorláson kívül tornatermi edzéseken is részt kell venniük.
A voltige további különlegessége, hogy ez az egyetlen olyan szakága a lovassportnak, ahol egyéniben a nőket és a férfiakat külön értékelik. Érdekes továbbá az is, hogy a csapatverseny alatt akár három tornász is tartózkodhat egyszerre a lovon.
Értékelés
A versenyeket alapvetően kétféle elbírálással rendezik. Vannak kötelező gyakorlatok, melyeket egyformán hajt végre, illetve rendeznek zenés kűrt, amelynek feladatait az adott nehézségi szinten belül a tornáz maga állítja össze. Az előadásokat háromtagú szűri pontozza, 0 és 10 pont közötti értékekkel. Pontozzák a tornász teljesítményét, a ló állapotát és munkáját, valamint a kűr művészi értékét is. A győztes a legtöbb pontot szerző versenyző.
A jó voltige-ló és tornász
A jó voltige-ló ütemesen, laposan galoppozik, és nem fásul el a gyakran monoton munkától. Háta és fara széles, jól izmolt és erős. Idegrendszere kiegyensúlyozott, így nem ijed meg a hirtelen mozdulatoktól és a hangos zenétől.
A jó tornász hajlékony, könnyű, rendkívül erős, és kitűnő ütemérzékekkel rendelkezik. Könnyed, kecses mozdulatokkal teljesíti a feladatokat, miközben teljes összpontosításra és fegyelmezettségre képes.
|