Djlovagls
Kialakulsa:
A djlovagls, ms nven idomt lovagls olimpiai szakg, melynek gykerei egszen odig nylnak vissza, amikor az ember elszr fellt a l htra. A lovassportok ezen szakga ugyanis abbl az ignybl fejldtt ki, hogy az ember irnytani s befolysolni tudja a lovat. Ennek rtelme eleinte fknt egy-egy ti cl elrse volt, lehetleg a lovas ltal kvnt sebessggel s tvonalon. Ksbb azonban az ember felismerte, hogy a lovagls mvszett fejleszthet, s hogy akaratukat gy is rvnyesthetjk a lovon, hogy harmniban maradunk vele, lehetv tve, hogy ngylb trsun ugyanolyan lvezett lelje a kzs munkban, mint mi magunk. Ez a harmnia a djlovaglsban jelent meg elszr teljestend kritriumknt, de ma mr a lovassportok mindegyikre rvnyes, hogy csak a lval szhangban lehet cscsteljestmnyt nyjtani.

Clja
A kisebb kategrij djlovaglversenyeken 20 x 40, a nagyobbakon 20 x 60 mteres bekertett plyn - gynevezett djlovaglngyszgben - kerl sor a feladatok teljestsre. A lovagoland feladatokat (programokat) nehzsgi fokuk alapjn klnbz kategrikba sorolja a djlovaglszablyzat. Az egyes programok pontosan lerjk, hogy mely idomt feladatokat milyen sorrendben kell vgrehajtania a lnak s a lovasnak. A legknnyebb programok a lovasiskolk alapvet gyakorlatait tartalmazzk (kiskr,tlvlts,nagykr stb...) mg a legnehezebb kategrik perdlseket (piruett), passage-t, piaffot, sorozat-ugrsvltst s egyb magas szint feladatokat foglalnak magukba. A djlovasprogram, legyen brmely nehz is, nem tartalmaz olyan elemet, amely ne lenne rsze a l termszetes mozgsfolyamatnak. A igazn komoly feladatok termszetesen csak tudatos kpzs eredmnyeknt teljesthetk.
Az elre rgztett, ktelez programokon kvl gyakran rendeznek krversenyszmokat is, melyben a lovas egynileg vlasztott zenre, sajt sszellts programmal indul. A kr esetben elre rgztik, hogy milyen feladatoknak kell felttlenl benne lennik a programnak annak rdekben, hogy a klnbz bemutatk nehzsgi fokuk alapjn sszemrhetk s egysgesen rtkelhetk legyenek.

rtkels
A djlovaglversenyeket nehzsgtl fggen hrom- t br pontozza, a produkcikat a djngyszg klnbz pontjairl nzve. Minden teljestett feladatot 0 s 10 kztti pontszmmal djaznak. A 0 jelentse nem vgrehajtott, a 10 pont pedig kitn. Bizonyos feladatok kiemelt szerepet kapnak, gy dupla sllyal szmtanak a vgs rtkelsbe. A program vgn a szerzett pontszmokat sszeadjk, s ennek alapjn alakul ki a vgs sorrend.
Az egyes feladatok rtkelse mellett a versenybrk az sszbenyomst is djazzk. Itt olyan szempontok alapjn rtkelnek, mint a lovas befolysa s lse, a l lendletessge, elengedettsge, fegyelmezettsge s jrmdjainak tisztasga. Zens kr esetn a mvszi rtk s a kr technikai kivitelezse is mrvad.

Mit kvn a djlovagls a ltl s lovastl?
A j djl egyenslyban, elengedetten, ktetlenl s nyugodtan mozog, Kpessgei kztt megtallhat a ruganyos, trlel, laza mozgs s az ezt lehetv tev, megfelel testalkat: arnyos test, hossz, enyhn velt nyak, laza tark, kzepesen hossz, szabadon lebeg ht, jl izmolt far s hossz, ers lbak. A helyesen kpzett, djlovaglsra alkalmas l vgig a lovasra koncentrl, s azonnal reagl annak legaprbb segtsgeire is.
A j djlovas precz, kitn temrzkkel rendelkezik, s a megfelel pillanatban tudja alkalmazni mindazon segtsgeket, melyekkel irnytani tudja lovt. J rzkkel, finoman rvnyesti az akaratt. Higgadt lelkillapotban, a feladatra koncentrlva lovagol, nemcsak a versenyeken hanem a felkszls sorn is.

Magasiskola
A djlovagls specilis vltozata a fld feletti gyakorlatokat is tartalmaz magasiskola. Ezekre a gyakorlatokra leginkbb a lipicai, az andalz s a lusitano fajtj egyedek kpesek. A gyakran spanyol lovasiskolaknt is emlegetett irnyzat legfontosabb kikpzkzpontja Bcsben, Jerez de la Fronterban s Saumur-ben tallhatk.

|